KLUB MŁODEGO FLORYSTY

*** ZOBACZ GALERIĘ ****

WIELKANOC W KLUBIE MŁODYCH FLORYSTÓW

W ramach zajęć pozalekcyjnych uczestnicy Klubu Młodych Florystów wykonywali kompozycje tematycznie związane z wiosną oraz Wielkanocą. Powstały różne formy dekoracji stołu, wyższe kompozycje do ustawienia na tle ściany.  Sięgając do tradycji wielkanocnych uczestnicy zapoznali się z techniką wykonywania palmy wileńskiej oraz pisanek. Powstały również pojemniki do tworzenia kompozycji w formie jajka wykonane metodą oklejania formy – balonu, papierem.

Wszystkie przygotowane kompozycje zostały zaprezentowane na wystawie, z którą mogli zapoznać się uczniowie oraz goście dni otwartych w szkole. Uczestnicy Klubu Młodych Florystów dzielili się wiedzą i umiejętnościami prowadząc warsztaty dla gimnazjalistów. Mamy nadzieję, że stały się inspiracją do samodzielnie wykonywanych dekoracji.

Maria Matuszczak

Opiekun Klubu Młodych Florystów

Wrzosy w roli głównej

Jesień przynosi obfitość materiałów do tworzenia dekoracji florystycznych. Skorzystali z niej członkowie Klubu Młodych Florystów zbierając materiały w szkolnym parku oraz w czasie spacerów. Przebarwione liście, kasztany, żołędzie oraz inne owoce stały się inspiracją kompozycji wykonywanych na zajęciach.

W tym roku wiodącą rośliną był wrzos w doniczkach, który został po egzaminach zawodowych.  W szkole powstało mini wrzosowisko, a pozostałe rośliny stały się bazą do tworzenia kompozycji w naczyniu. Umieszczone w osłonach o zróżnicowanej barwie, fakturze zainspirowały do powstania bardzo różnorodnych dekoracji. Owoce, suche kwiaty i owocostany oraz szyszki nadały im bardzo naturalistycznego charakteru, stworzyły nastrój jesieni w lesie. Poza tym powstawały kompozycje z liści klonów - ,,kwiaty”, które stanowią element większych kompozycji.

Dla dużej grupy pierwszoklasistów, jaka dołączyła w tym roku, była to doskonała okazja do poznania podstawowych technik.

ZAJĘCIA ODBYWAJĄ SIĘ CO DRUGI CZWARTEK PO 2 GODZINY

**** ZOBACZ GALERIĘ ****


 

Planowane w ramach działalności Klubu Młodych Florystów zajęcia mają na celu:
- kształcenie zdolności i umiejętności w zakresie tworzenia różnych form kompozycji roślinnych
- rozwijanie wrażliwości plastycznej i wyobraźni uczniów
- skłonienie do podjęcia samodzielnych prób kreatywnego tworzenia prac florystycznych
- zapoznanie z bieżącymi trendami florystycznymi
- poznawanie tradycyjnych dekoracji związanych z określonymi porami roku
- propagowanie na terenie szkoły i środowiska różnych form kompozycji roślinnych
- zdobywanie wiedzy i umiejętności organizowania imprez florystycznych

Jesienne inspiracje

Otaczający szkołę park stanowi wspaniałą inspirację dla pomysłów na dekoracje sezonowe. Liście w jesiennych barwach nie tylko przyciągają uwagę, są również świetnym materiałem do tworzenia kompozycji.

W ramach zajęć powstały różne formy dekoracji z liści klonu pospolitego, dębu czerwonego, katalpy. Ciasno układane - w taki sposób jak płatki róży, zamieniły się w ,,liściowe kwiaty”, świetne tworzywo do dalszych pomysłów na jesienne dekoracje. Można je wykorzystać pojedynczo lub złożone w obfite bukiety. Zasychając stopniowo przybierają nową formę, często jeszcze ciekawszą.

Dekoracje świąteczne - Adwent i Boże Narodzenie 

Koniec listopada i grudzień to okres przygotowywania dekoracji związanych z nadchodzącymi świętami. Uczestnicy Klubu Młodych Florystów już po raz trzeci przygotowywali kompozycje na kiermasz organizowany prze Radę Rodziców. W większości były to kompozycje do dekoracji stołu z symboliczna świecą.

Powstały również wieńce adwentowe i inne elementy dekoracji do szkolnych pomieszczeń. Zyskane przy tym doświadczenie przydaje się przy tworzeniu świątecznych dekoracji w domu. W tym roku szczególnie podobały się pomysły na ,,drzewka” florystyczne -  z orzechów, szyszek i gałązek iglaków wykonane różnymi technikami (min. klejenia i gąbki florystycznej).