Pancake Day czyli angielskie Ostatki

Pancake Day czyli angielskie Ostatki

4 marca 2019 uczniowie Technikum oraz Szkoły Branżowej mieli niepowtarzalną okazję włączyć się w obchody Pancake Day, które jest anglosaskim odpowiednikiem polskich Ostatków i, tak samo jak w Polsce, przypada w przeddzień Środy Popielcowej, rozpoczynającej Wielki Post.

O tym, że tradycje i legendy związane z tym świętem pochodzą już z początków XV wieku uczniowie mieli okazję dowiedzieć tego dnia na lekcjach języka angielskiego, zmagając się drużynowo z różnego typu tematycznymi zadaniami leksykalno-gramatycznymi, przygotowanymi specjalnie na tę okazję przez nauczycielki języka angielskiego.

Ponieważ w okresie Wielkiego Postu nie wolno było jeść ani jajek, ani mleka, właśnie ostatni dzień karnawału był dniem kulinarnej swobody w którym trzeba było wykorzystać te składniki, aby nie uległy zepsuciu. A do czego potrzeba jajek i dużo mleka? Oczywiście do naleśników!

Dlatego właśnie nasi uczniowie mogli tego dnia na lekcjach angielskiego spróbować swoich sił w przygotowywaniu naleśnikowego ciasta i smażeniu „pankejów”, wypełniając przy okazji cały budynek szkoły ich intensywnym aromatem.

Uczniowie klasy 2TH, pod czujnym okiem pani Aleksandry Maciejewskiej, nakręcili filmik instruktażowy w języku angielskim o tym jak przygotować naleśniki.

Ale Pancake Day to nie tylko jedzenie naleśników. Podczas tego święta organizowany jest także Pancake Race, czyli wyścig z patelniami. Aby przybliżyć tę tradycję naszym uczniom, przedstawiciele klasy 1 TI zorganizowali mini sztafetę z patelniami dookoła budynku szkoły. Zwycięzcami wyścigu zostali dwaj uczniowie klasy 2 TI, którym jeszcze raz serdecznie gratulujemy znakomitej kondycji i niezwykłej zręczności w podrzucaniu naleśników.

                                                                                              Anna Maciejewska