Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Po raz kolejny nasza szkoła uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji promowania czytelnictwa. Pod kierunkiem polonisty Agnieszki Woźny-Dorozińskiej grupa uczniów wybrała się do głównej siedziby Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.
Zagrała prawdziwa katarynka
Podczas części oficjalnej można było usłyszeć czytanie nowel w wykonaniu poznańskich VIP-ów oraz spotkać się z prawdziwym kataryniarzem i jego przedwojenną katarynką. Pan Tadziu z Leszna zagrał dla wszystkich na katarynce. Niektórzy z nas po raz pierwszy usłyszeli dźwięki katarynki i do tego swoisty akompaniament - gwizdanie z przytupem. Każdy był poruszony, niektórzy na tak, inni mieli kwaśne miny jak bohater noweli Bolesława Prusa - Pan Tomasz, który nie cierpiał melodii katarynek, mimo to warto było poczuć klimat przedwojennego miasta.
Oprócz tego można było usłyszeć prelekcję polonistki z Zespołu Szkół im. J.i W. Zamoyskich nt. czytania wśród młodzieży oraz aktualności wskazanych dzieł.
Osiem lektur na ósme obchody
Tegoroczne Narodowe Czytanie z dn. 7 września 2019 to otwarcie na prozę z różnych epok.
Para Prezydencka zaproponowała do czytania polskie nowele. Pan Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką wybrali 8 dzieł z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Osiem ze względu na ósme obchody "wspólnego celebrowania przyjemności, jaką niesie obcowanie z ojczystą literaturą".
Warto działać i czytać
Teksty miały zachęcać do przemyśleń nad naturą człowieka - jego wzlotami i upadkami, ukazywać, że warto działać, a nie czekać z założonymi rękami. Podkreślały też wartość bycia Polakiem - prawym obywatelem. Niektóre napisane petycką prozą wywoływały dreszczyk przyjemności - Bruno Schulz wciąż sie podoba!
Uczniowie z klas pierwszych oraz z klasy czwartej wpatrywali się z uwagą w scenę. Poziom czytających był wysoki.
Po części oficjalnej rozpoczęła się część kameralna. Zwykli obywatele - wcześniej zgłoszeni - wychodzili na scenę i interpretowali głosowo wybrane fragmenty z niżej podanych dzieł:
1. Dobra pani, Elizy Orzeszkowej
2. Dym, Marii Konopnickiej
3. Katarynka, Bolesława Prusa
4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą), Brunona Schulza
5. Orka, Władysława Stanisława Reymonta
6. Rozdzióbią nas kruki, wrony, Stefana Żeromskiego
7. Sachem, Henryka Sienkiewicza
8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy), Henryka Rzewuskiego.
Nasi czytają
Nie zabrakło naszych, aktywnych uczniów. Asia i Martyna z I klasy dobrze przeczytały fragmenty "Dobrej pani", a chłopcy z klasy I - informatycznej oraz Natalia z IV klasy kibicowali ich występowi.
List Prezydenta RP
Wcześniej - w specjalnym liście - Prezydent RP gorąco namawiał na udział w Narodowym Czytaniu, padły m. in. takie słowa:
Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.
Wyjście na Narodowe Czytanie 2019 bardzo kulturalne - mimo deszczu - udane i dające radość!