Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Back To Top

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5 foto6 foto2 foto3 foto4 foto5

Zamoyscy promują Narodowe Czytanie

Po raz kolejny nasza szkoła uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji promowania czytelnictwa. Pod kierunkiem polonisty Agnieszki Woźny-Dorozińskiej grupa uczniów wybrała się do głównej siedziby Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.

 

 

nc1

Zagrała prawdziwa katarynka

Podczas części oficjalnej można było usłyszeć czytanie nowel w wykonaniu poznańskich VIP-ów oraz spotkać się z prawdziwym kataryniarzem i jego przedwojenną katarynką. Pan Tadziu z Leszna zagrał dla wszystkich na katarynce. Niektórzy z nas po raz pierwszy usłyszeli dźwięki katarynki i do tego swoisty akompaniament - gwizdanie z przytupem. Każdy był poruszony, niektórzy na tak, inni mieli kwaśne miny jak bohater noweli Bolesława Prusa - Pan Tomasz, który nie cierpiał melodii katarynek, mimo to warto było poczuć klimat przedwojennego miasta.

Oprócz tego można było usłyszeć prelekcję polonistki z Zespołu Szkół im. J.i W. Zamoyskich nt. czytania wśród młodzieży oraz aktualności wskazanych dzieł.

 

Osiem lektur na ósme obchody

Tegoroczne Narodowe Czytanie z dn. 7 września 2019 to otwarcie na prozę z różnych epok.

Para Prezydencka zaproponowała do czytania polskie nowele. Pan Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką wybrali 8 dzieł z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Osiem ze względu na ósme obchody "wspólnego celebrowania przyjemności, jaką niesie obcowanie z ojczystą literaturą".

Warto działać i czytać

Teksty miały zachęcać do przemyśleń nad naturą człowieka - jego wzlotami i upadkami, ukazywać, że warto działać, a nie czekać z założonymi rękami. Podkreślały też wartość bycia Polakiem - prawym obywatelem. Niektóre napisane petycką prozą wywoływały dreszczyk przyjemności - Bruno Schulz wciąż sie podoba!

 

Uczniowie z klas pierwszych oraz z klasy czwartej wpatrywali się z uwagą w scenę. Poziom czytających był wysoki.

 

 

Po części oficjalnej rozpoczęła się część kameralna. Zwykli obywatele - wcześniej zgłoszeni - wychodzili na scenę i interpretowali głosowo wybrane fragmenty z niżej podanych dzieł:

 

1. Dobra pani, Elizy Orzeszkowej

2. Dym, Marii Konopnickiej

3. Katarynka, Bolesława Prusa

4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą), Brunona Schulza

5. Orka, Władysława Stanisława Reymonta

6. Rozdzióbią nas kruki, wrony, Stefana Żeromskiego

7. Sachem, Henryka Sienkiewicza

8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy), Henryka Rzewuskiego.

 

Nasi czytają

Nie zabrakło naszych, aktywnych uczniów. Asia i Martyna z I klasy dobrze przeczytały fragmenty "Dobrej pani", a chłopcy z klasy I - informatycznej oraz Natalia z IV klasy kibicowali ich występowi.

 

 

List Prezydenta RP

Wcześniej - w specjalnym liście - Prezydent RP gorąco namawiał na udział w Narodowym Czytaniu, padły m. in. takie słowa:

 

Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.

 

Wyjście na Narodowe Czytanie 2019 bardzo kulturalne - mimo deszczu - udane i dające radość!

 nc3

 

Agnieszka Woźny-Dorozińska wraz z uczniami

 

Link do zdjęć na FB:

https://www.facebook.com/pg/Biblioteka.Raczynskich/photos/?tab=album&album_id=2648780735152901&__xts__%5B0%5D=68.ARBsFTdBnbeLEIUf6hz33jJWakyuWAmUNCg5FF4Pz8SbSewan-U9mMI2jBGuUbkJDkYUMayrBDLc_oY0mPu4mnJICY1iAgf1fo1QAMHJk3ZkVBGfrB_-4S8ftRBUMkb3rTWNcjlRPLY3NNHXcnYfwQ1X44JBFKvGDdW1JfRgbyCJuBiZxVgZarrzntULFi8MiJ4l9T0CaA1giU_sYFg6Yd2n274APueusVJ5r6l37dXQOSCGtYAg_CuYYypMk_lUE3_fZz-58wGXDtgxnJDZRRX4koPehfCGLOV25bivHvSXXK0FosL1-hKgTu6f9kW5soCRs8eEp9ogfyg7td4H6W85NUT01O9YzWbIc0ZGu-C7UeWujwKw0Cr7xTTOWNV1fyTN2vEJFxCh-FSpKzrCw1K2Izukj2e74fgc8kWgXtaRbMPc7VowAoTyAkmkkd4yrHUqH6TWIqpjcU8SrWDe&__tn__=-UC-R
 

Relacja WTK:

https://video.wtk.pl/news/50795-narodowe-czytanie-w-poznaniu?src=news_box_newest&srcindex=8&device=dt&fbclid=IwAR3szzCDwdzHKFid-cFhCbnZsATMcyJbEIkm5EvEEpFBm3UjH67ZYbx91G4

Copyright © 2021 Technikum w Poznaniu ul.Rubież 20 Poznań Rights Reserved.