Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Back To Top

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5 foto6 foto2 foto3 foto4 foto5

W minioną środę cała klasa 1 wybrała się do Kina "Apollo" na spektakl zatytułowany "Król Edyp". Sztuka starożytna, z której wciąż można odczytywać ważne myśli na temat życia człowieka, niektórych zachwyciła, innych - szczególnie tych siedzących zbyt daleko - delikatnie mówiąc, nie poruszyła.

Rozmawiając po seansie z widzami, dowiedziałam się, że niektórzy wnikliwie przypatrywali się grze aktorskiej, zwracali uwagę na sposób gestykulacji, ruch sceniczny. Inni zatrzymali się nad smutnym losem głównego bohatera i współczuli mu tragicznego końca.

Bohater utożsamia człowieka dobrego, który che jak najlepiej. Plany Edypa, jego założenia są inne niż te, które wyznaczyli mu bogowie - los. Nie zawsze rozumiemy, dlaczego nasze życie układa się inaczej niż chcemy.

Edyp od wieków pokazuje nam, że życie każdego jest zagadką. Raz towarzyszy nam szczęście i miłość, by za chwilę przemienić się w ból i trud.

Sofokles stwierdza, że nikogo nie można nazwać szczęśliwym, dopóki jego dni się nie wypełnią:

 

O ojczystych Teb mieszkańcy, patrzcie teraz na Edypa,

Który słynne zgłębił tajnie i był z ludzi najprzedniejszym,

Z wyżyn swoich na nikogo ze zawiścią nie spoglądał,

W jakiej nędzy go odmętach srogie losy pogrążyły.

A więc bacząc na ostatni bytu ludzi kres i dolę,

Śmiertelnika tu żadnego zwać szczęśliwym nie należy

Aż bez cierpień i bez klęski krańców życia nie przebieży.

/Sofokles, Król Edyp, tłum. K. Morawski/

 

 

Agnieszka Woźny-Dorozińska,Ewa Pohland

 

Copyright © 2020 Technikum w Poznaniu ul.Rubież 20 Poznań Rights Reserved.