Zajęcia z optometrystami pod tytułem „ Spojrzenie na widzenie”.

W minioną środę uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w zajęciach z optometrystami pod tytułem „ Spojrzenie na widzenie”. Warsztaty przygotowały studentki z Koła Naukowego Optyki i Optometrii Wydziału fizyki UAM w Poznaniu.

Optometria to dziedzina wiedzy stosowanej, której głównym przedmiotem zainteresowania jest proces widzenia, a szczególnie wszystko to, co służy ochronie, usprawnieniu, zachowaniu i rozwojowi tego procesu. Początki optometrii w Polsce to utworzenie z dniem pierwszym stycznia 1983 roku Zakładu Optometrii w Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Dziesięcioletnia, intensywna praca pracowników tego zakładu, a szczególnie profesora Bolesława Kędzi, doprowadziła do wybudowania i wyposażenia nowego Zakładu Optometrii co doprowadziło do utworzenia pierwszych w Polsce Studiów Podyplomowych Optometrii. Młodzi ludzie nabywają tam umiejętności i kompetencji do prowadzenia badań i korekcji optycznej układu wzrokowego.

Nasze prelegentki opowiedziały o konsekwencjach źle dobranej korekcji, skutków nadmiernego promieniowania UV, o wadach okularów kupowanych w sklepach i aptekach na własną rankę, usłyszeliśmy o tym jak posługiwać się soczewkami , kto może a kto nie powinien ich zakładać, zapoznały nas z budową oka. Na spotkaniu uczniowie dowiedzieli się czym różni się okulista od optometrysty i kontaktologa. Na samym końcu posłuchaliśmy o profilaktyce w dbaniu o zdrowy wzrok.

Serdecznie dziękujemyJ

                                                                                                                    Anita Durowicz